facebook
youtube

14. Ročník mezinárodního tanečního festivalu

Netradiční portréty současných tanečníků se budou vznášet na Jatkách78

6.2.2018

Na pražských Jatkách78 bude ke zhlédnutí cyklus fotografií Jakuba Sobotky Performers. Zveme Vás na vernisáž 6. února od 18:30!

Přijďte si do Holešovic prohlédnout netradiční civilní portréty tanečníků předních českých i zahraničních souborů současného tance. „Pro galerii v prostorách Jatek78 jsem zvolil instalaci fotografií ve formě kinetických objektů zavěšených pod stropem. Tanečníci se vznášejí nad hlavami návštěvníků, jsou v pohybu, který k tanci neodmyslitelně patří,“ popisuje Sobotka.

Zašovský fotograf stál u zrodu festivalu současného tance TANECVALMEZ, který touto výstavou zahajuje svůj 11. ročník. Portréty začaly vznikat v roce 2015, což byl pro TANECVALMEZ přelomový rok. Tehdy na festivalu vystoupil norský soubor Jo Strømgren Kompani s kultovní Taneční poctou fotbalovému umění a soubor 420PEOPLE s českou premiérou Taneční pocta ping-pongu, rovněž z dílny Jo Strømgrena. Při nácviku této choreografie začaly vznikat první portréty.

Civilní portréty zachycují tanečníky v jejich přirozenosti

K tanečníkům z Jo Strømgren Kompani a 420PEOPLE postupně přibývali další špičkoví umělci – DEKKADANCERS, Burki&Com, polští Witamina T či francouzští tanečníci kolem choreografů Kadera Attou a Andrewa Skeelse. Všechny spojuje to, že vystupovali na festivalu TANECVALMEZ.

„Jde mi o člověka, chci, aby se před objektivem otevřel, odložil masku, byl sám sebou. Na druhou stranu respektuji osobnost umělce, který je výjimečný. Vše ostatní je upozaděno, aby neodvádělo divákovu pozornost,“ dodává Sobotka k cyklu černobílých fotografií.  

Výstava bude zahájena 6. února od 18:30 hod.,o hodinu později vystoupí soubor 420PEOPLE s choreografií Mirage. Výstavu si můžete prohlédnout do 15. března 2018.