facebook
youtube

14. Ročník mezinárodního tanečního festivalu

Civilní portréty tanečníků, kteří vystoupili na festivalu, míří do galerie

8.6.2017

Jakub Sobotka vystaví v Otrokovicích své dva nejnovětší cykly PERFORMERS a STILL LAND. Zveme Vás na vernisáž 21. června od 15 hodin!

 

Uměleckou tvorbu zašovského fotografa si můžete prohlédnout až do 15. prosince v Galerii Continental Barum v Otrokovicích. Na zdech visí na jedné straně cyklus STILL LAND zachycující architekturu a krajinu přeměněnou člověkem, na druhé straně série PERFORMERS, která sestává z portrétů tanečníků. Jakub Sobotka fotí osobnosti současné české i světové taneční scény v rámci festivalu TANECVALMEZ.

STILL LAND zobrazuje městskou krajinu, krajinu přeměněnou člověkem. Jaká je hlavní myšlenka?

Snažím se zachycovat prostor, ve kterém žije a pracuje dnešní člověk. Přitahují mě výrazná místa, která v sobě mají náboj nebo protiklad. Soustředím se na místa s atmosférou a příběhem, kde člověk otiskl kus své duše.

Jsou tedy fotografie více o krajině, nebo o lidech?

Důležité je, aby něco vypovídaly o lidech, kteří to místo vytvořili či nějak přetvořili. Nerozlišuji mezi tím, jestli vyfotím dílo špičkového architekta, místního umělce nebo náhodně vzniklý shluk zajímavých věcí či budov. Člověk je tvůrčí bytost. Snažím se zachytit, co dělá ve veřejném prostoru, jak si uzpůsobuje místo, kde pracuje a žije. Přírodní živly to zase navrací do původního stavu, boří, dochází k úpadku vybudovaných věcí. To je další rovina, která je v cyklu přítomná a zajímá mě.

Druhý cyklus je úplně jiný – místo krajiny lidé, místo barvy černobílá.

Ano, u cyklu PERFORMERS je černobílá stylizace důležitá, protože povznáší portrétní fotku z bežného života do abstraktního světa. Profily tanečníků získávají na síle, kráse, atmosféře. U fotek krajiny je to opačně, ale i zde s barevností pracuji a zasahuji do ní.

Proč vznikl cyklus PERFORMERS?

Podílím se již deset let na mezinárodním festivalu TANECVALMEZ, který se letos podruhé bude konat i ve Zlíně. Rozhodl jsem se využít setkání s profesionálními tanečníky, portréty vznikají v rámci festivalu. Snažím se vytvářet jejich civilní portréty, proto jsou v obyčejném, tréninkovém oblečení, bez make upu a jakýchkoliv rekvizit. Nechávám jim volnost a chci, aby se projevili takoví, jací opravdu jsou.

Jak se s tanečníky spolupracuje?

Výborně, protože to jsou lidé otevření, zvyklí na pozornost a především umí dokonale ovládat své tělo. Ví, jak vyjádřit určité emoce, jak se přesně pohybovat.