facebook
youtube
instagram

16. ročník mezinárodního tanečního festivalu

CZ

EN

Z obýváku do celého světa, příběh Jo Strømgren Kompani

3.1.2015

TANECVALMEZ nabídne výjimečné vystoupení norského souboru Jo Strømgren Kompani.

Choreograf a umělecký ředitel souboru Jo Strømgren (1970) nedokázal přijít na chuť metodám vyučovaným na Norské národní baletní akademii a tamní studium nedokončil. Přesto se stal prestižním nezávislým choreografem a autorem několika děl pro evropská i severoamerická taneční tělesa, jako jsou třeba Norský národní balet, Vídeňské divadlo opery a baletu či Dánský královský balet. Je znám také jako filmový a divadelní scénárista i režisér, který se zaměřuje především na ibsenovskou dramatiku.
 
Cesta kolem světa
Roku 1998 se rozhodl pro založení vlastní skupiny, která by zaplnila prázdné místo na tanečním trhu, a tak vzniká v obývacím pokoji jeho bergenského domu Jo Strømgren Kompani. Z obýváku se brzy vypracoval mezi nejstabilnější skandinávské soubory a stal se významným kulturním subjektem Norska.  Jeho klíčem k úspěchu je snaha odlišit se svým stylem od hlavního proudu a budování mezinárodního publika pomocí navazování kontaktů s umělci z celého světa.
 
Cenami ověnčená taneční skupina již vystupovala v téměř šedesáti zemích, spolupracuje s umělci a organizacemi napříč celým světem a nechybí na prestižních festivalech a událostech.
 
Nešťastná společnost
Soubor vyniká osobitým pojetím tanečního umění, netradiční koncepcí, zajímavým výběrem témat a talentovanými tanečníky, kteří v sobě musí mít trochu herecké duše.
 
Představení skupiny se drží ústředního tématu – obecně pesimistického pohledu na svět, v němž se rozkládají základní lidské hodnoty a vytrácí se zdravý rozum. Ačkoli výrazové umění je jen malým hráčem ve velkém světě a nedokáže závratně ovlivnit stav společnosti, považují tito norští tanečníci za důležité alespoň trochu přispívat k jejímu zlepšení. Záměrem skupiny je poukázat na nešťastné chování lidí.
 
Na hranici provokace a něhy
Soubor odjakživa tíhne k fascinujícím námětům. Snaží se skloubit provokaci a něžnost do vyvážené kombinace, která by diváky neodradila ani nezanechala neposkvrněné, ale přiměla k přemýšlení nad nepříjemnými a důležitými záležitostmi. Objevuje nové způsoby vyjádření, které v divadle chybí. V některých choreografiích třeba využívají abstraktního jazyka, který se již stal charakteristickým rysem souboru.
 
Norský taneční soubor složí ve Valašském Meziříčí v pátek 5. června Taneční poctu fotbalovému umění. Kromě tohoto úspěšného čísla uvidí návštěvníci následující večer světovou premiéru představení Taneční pocta ping-pongu, které umělecký šéf Jo Strømgren nastuduje s tanečníky české skupiny 420PEOPLE.