facebook
youtube

12. Ročník mezinárodního tanečního festivalu

Nové portréty tanečníků v Olomouci

11.6.2018

Cyklus tanečních fotografií PERFORMERS bude v Moravském divadle v Olomouci k vidění do 29. června.

Jakub Sobotka vystavuje v olomoucké kavárně divadelního klubu Moravského divadla na Horním náměstí svůj cyklus fotografií PERFORMERS. Od 30. května zdobí stěny kavárny 8 fotografií, které 13. června vystřídá 8 jiných. Rozsáhlý cyklus totiž čítá celkem přes 40 netradičních civilních portrétů tanečníků předních českých i zahraničních souborů současného tance.

Na vernisáži vystoupilo taneční duo MÍR TEAM (Anna Sobotková a Svatava Kubjátová, obě absolventky tanečního oboru ZUŠ B-Art). Výstava je přes den přístupná přes kavárnu Opera, v podvečerních hodinách naopak přes Moravské divadlo.

Tanečníci v nadživotní velikosti

"Jsme rádi, že Moravské divadlo, které se může pochlubit mimořádně kvalitním baletním souborem, hostí v závěru sezony výstavu Jakuba Sobotky zaměřenou právě na tanečníky," uvedl k výstavě mluvčí Moravského divadla David Kresta. Každý tanečník je na výstavě zastoupen jednou fotografií v nadživotní velikosti. "Jsem zvědav, jak v tomto stísněném prostoru návštěvníci přijmou až fyzický kontakt s vystavenými obrazy, které jsou v mírně nadživotní velikosti," dodal Sobotka. 

„Jde mi o člověka, chci, aby se portrétovaní před objektivem otevřel, odložil masku, byl sám sebou. Na druhou stranu respektuji osobnost umělce, který je výjimečný. Vše ostatní je upozaděno, aby neodvádělo divákovu pozornost,“ říká Sobotka o svém cyklu černobílých fotografií.

Portréty začaly vznikat v roce 2015, což byl pro TANECVALMEZ přelomový rok. Tehdy na festivalu vystoupil norský soubor Jo Strømgren Kompani s kultovní Taneční poctou fotbalovému umění a soubor 420PEOPLE s českou premiérou Taneční pocta ping-pongu, rovněž z dílny Jo Strømgrena. Při nácviku této choreografie začaly vznikat první portréty. K tanečníkům z Jo Strømgren Kompani a 420PEOPLE postupně přibývali další špičkoví umělci – DEKKADANCERS, Burki&Com, polští Witamina T či francouzští tanečníci kolem choreografů Kadera Attou a Andrew Skeelse. Všechny spojuje to, že vystoupili na festivalu.