facebook
youtube

11. Ročník mezinárodního tanečního festivalu

DEKKADANCERS se vrací, a bude to jízda!

8.2.2017

Přední český soubor představí hned 3 choreografie, včetně úspěšné Jakstohoven!

Festival přivítal za dobu své existence řadu předních českých i zahraničních souborů. Některé na něj obzvláště rády vzpomínají, vytvořily si s námi přátelské pouto a s radostí se na festivalové pódium vrací. DEKKADANCERS je jedním z těchto souborů.

Pražští tanečníci se vrací na TANECVALMEZ po šesti letech. Jubilejní ročník s námi oslaví 29. dubna v sále Kulturního domu v Zašové od 19:00 svým komponovaným večerem, který bude sestávat ze tří choreografií: Černý mraky nepláčou, Dekka pod dekou a Jakstohoven. 

Černý mraky nepláčou

Pod dílo Černý mraky nepláčou se podepsal choreograf Jiří Pokorný – tanečník, který byl členem Nederlands Danse Theatre a spolupracoval například s Jiřím Kyliánem nebo Solem Leonem. Číslo je inspirováno pocity a myšlenkami, které jsou vědomě i nevědomě potlačovány a skrývány v nitru lidské duše. Z naší lidské schránky se stává tvrdý krunýř, nepropustný a dokonale maskovaný celou škálou lidských tváří, zatímco pod povrchem se skrývá jen ta jedna jediná. Divákům bude blízká i hudba použitá v této choreografii – například od Čajkovského, Cinematic Orechstra nebo Penguin Caffe Orchestra.

Dekka pod dekou 

Představení Dekka pod dekou se nese v odlehčeném tónu. Mají jej na svědomí zakládající členové souboru DekkaDancers – Viktor Konvalinka a Tomáš Rychetský. Ti za tuto choreografii také získali v roce 2012 Cenu za humor v choreografii na Přehlídce české taneční tvorby.

Jakstohoven

Večer s DEKKADANCERS uzavře choreografie Jakstohoven, která se nesmazatelně zapsala i do historie našeho festivalu. Poprvé s ní soubor vystoupil ve Valašském Meziříčí na nádvoří Zámku Žerotínů v roce 2011 v rámci 4. ročníku. Možná si i vy vzpomínáte na partičku výstředně oblečených sportovců, kteří nám prostřednictvím tance přibližují, co všechno se může stát, když se účastníte sprinterského závodu. Také tato choreografie je z dílny Tomáše Rychetského a Viktora Konvalinky.

Drama, nadsázka, humor i preciznost 

Soubor DEKKADANCERS je volné uskupení profesionálních umělců, které prostřednictvím různorodých originálních projektů nabízí divákům současnou taneční tvorbu v neotřelé podobě. V těchto projektech se angažují především tanečníci z baletu Národního divadla, ale také osobnosti z oblastí jiných pohybových umění.

Soubor založili v roce 2009 dva choreografové a tanečníci baletu ND v Praze Viktor Konvalinka a Tomáš Rychetský spolu s fotografem Pavlem Hejným. V roce 2015 přešlo vedení souboru do rukou Štěpána Pechara, Ondřeje Vinkláta a Marka Svobodníka, kteří jsou označováni za tzv. druhou generaci DekkaDancers. Zapojení mladých tvůrců bylo logickým vyústěním snahy pokračovat ve vlastních neotřelých uměleckých projektech a nabízet divákům i nadále svůj neotřelý pohled na současnou taneční tvorbu.

DEKKADANCERS ve své tvorbě kombinuji především prvotřídní taneční techniku, vysokou profesionalitu a uměleckou úroveň, humor a nadsázku. Díky tomu nachází jejich představení stále nové diváky, včetně dětí a mládeže. Najdou si své fanoušky i mezi vámi?

Vystoupení DEKKADANCERS v Zašové slibuje dramatické i humorné (a rozhodně nápadité) choreografie vyvolávající slzy i smích, úžasné taneční výkony a skvělou hudbu. Nenechte si tento jedinečný zážitek ujít!