facebook youtube instagram

17. ročník mezinárodního tanečního festivalu

TANECVALMEZ vznikl díky hrstce přátel, nyní na festivalu chtějí vystupovat nejlepší soubory Evropy

13.4.2017

Festival TANECVALMEZ během deseti let získal řadu vděčných diváků, stal se jejich průvodcem současným tancem a přivezl na Valašsko přední české i zahraniční soubory. Vybudoval si jméno mezi profesionálními tanečníky, kteří se na něj rádi vrací. Kdo za festivalem stojí? Jakým výzvám čelí jeho organizátoři? V rozhovoru s ředitelkou Miladou Borovičkovou můžete nahlédnout do zákulisí festivalového dění.

Jak Vás napadlo založit TANECVALMEZ?

Mohla za to lenost dojíždět na taneční představení jinam, proto jsem se rozhodla přivést tanec do Valašského Meziříčí. Netušila jsem, že po deseti letech budu jezdit mnohem více. Navštěvuji různá představení a vybírám z nich ta nejkvalitnější, ať už na české scéně, nebo v Norsku, Francii či Polsku. Současný tanec je plný energie a miluji jej už od svého dospívání.

Bylo těžké udělat první krok?

Po mém rozhodnutí nastal těžký úkol přesvědčit ostatní. Můj tehdejší zaměstnavatel měl strach a nedůvěru, tak jsem přesvědčila spoustu kamarádů, a především svého muže, který je mi velkou oporou dodnes. Tito lidé se do toho vrhli s nadšením a jsem jim velmi vděčná, protože bez nich by festival nevznikl.

Jak sháníte na takový projekt finance?

Na začátku jsem byla naivní, protože jsem si myslela, že když festival prokáže kvalitu, bude to snazší. Opak je pravdou. Rozpočet se stanovuje v ideální výši a pak se čeká, jak dopadnou granty a dotace. Většinou se nepodaří dosáhnout ideálu a musíme rozpočet snižovat. Trápí mě, že lidi podílející se na festivalu mnohdy nemohu ohodnotit tak, jak bych si přála.

Přesto se Vám podařilo dovést festival až do 10. ročníku.

Na festivalu se opravdu vydělat nedá, nejednou jsme ho dopláceli ze svého. Velký dík patří městu Valašské Meziříčí i Zlínskému kraji za dlouholetou podporu. Podporuje nás také ministerstvo kultury, obec Zašová a od začátku také místní firmy jako jsou ROBE, CS Cabot a další. Bez nich není možné festival pořádat.

Kdybyste měla připomenout nejsvětlejší festivalové okamžiky nebo naopak největší překážky, které by to byly?

V roce 2015 se nám podařilo získat podporu z Norských fondů, a měli jsme možnost připravit festival tak, jak jsme si vždy představovali. Vystoupil u nás světoznámý soubor Jo Stromgren Kompani. Naopak v roce 2012 se zranila jedna z hlavních hvězd a museli jsme na poslední chvíli zcela změnit dramaturgii, ale zvládli jsme to se ctí.

Festival letos slaví 10 let. Jak se za tu dobu změnil, čeho jste dosáhli?

Festival v roce 2016 změnil svou koncepci a přestěhoval se z nádvoří zámku Žerotínů do divadel a sálů kulturních zařízení. Dříve třídenní open air festival se nyní koná v průběhu celého roku a podařilo se nám současný tanec uvést nejen ve Valmezu a Zašové, ale i ve Zlíně. Taneční umění je u nás stále menšinový žánr, ale táhne čím dál více lidí, festival během deseti let vyrostl a získal renomé mezi tanečními umělci. Vlastně se mi splnil sen – nejlepší soubory z Evropy teď píšou nám, zda by mohly vystoupit na festivalu TANECVALMEZ.