facebook
youtube

11. Ročník mezinárodního tanečního festivalu

Portréty tanečníků v pohybu. Zajděte si na netradiční výstavu Jakuba Sobotky

11.2.2018

Cyklus PERFORMERS fotografa Jakuba Sobotky bude vystaven do 18. března v Praze na Jatkách78.

„Snažím se vytvářet civilní portréty tanečníků. Proto jsou v obyčejném, tréninkovém oblečení, bez make-upu a jakýchkoliv rekvizit. Nechávám jim volnost a chci, aby se projevili takoví, jací opravdu jsou,“ říká Jakub Sobotka o svém cyklu černobílých fotografií PERFORMERS, který můžete až do 18. března zhlédnout v pražských Holešovicích. 

Fotografie se vznášejí v kavárně kulturního centra Jatka78. „Pro prostor Jatek78 jsem zvolil instalaci fotografií ve formě kinetických objektů zavěšených pod stropem. Tanečníci se vznášejí nad hlavami návštěvníků, jsou v pohybu, který k tanci neodmyslitelně patří,“ popisuje Sobotka.

Výstava byla slavnostně zahájena vpodvečer v úterý 6. února. Úvodního slova se ujali Nataša Novotná a Václav Kuneš, zakladatelé českého souboru 420PEOPLE. Oba dva patří mezi první tanečníky, které Sobotka portrétoval, jejich fotografie tedy na Jatkách78 nemohou chybět. Výstavou byl navíc zahájen 11. ročník festivalu současného tance TANECVALMEZ, u jehož zrodu zašovský fotograf stál a v rámci něhož začal cyklus PERFORMERS vznikat.

Myšlenka zachycovat civilní portréty předních českých i světových tanečníků se zrodila roku 2015. První kousky vznikly ve spolupráci s Jo Strømgren Kompani​ a českým souborem 420PEOPLE, který také po vernisáži vystoupil v divadle na Jatkách78. V jejich choreografii Mirage předvedla své herecké umění také Chantal Poullain.

Vedle portrétů tanečníků ze souboru 420PEOPLE si můžete na výstavě prohlédnout norské umělce z Jo Strømgren Kompani, české soubory DEKKADANCERS a Burki&Com, polskou Witaminu T či francouzské tanečníky kolem choreografů Kadera Attou a Andrewa Skeelse. Všechny spojuje to, že vystupovali na festivalu TANECVALMEZ.