facebook
youtube

12. Ročník mezinárodního tanečního festivalu

Na festivalu TANECVALMEZ lítaly vzduchem špagety i peří z Havrana

30.5.2018

Festival TANECVALMEZ úspěšně zakončil svůj 11. ročník.

Tanečníci z Francie si získali publikum ve Valašském Meziříčí akrobatickými triky, beatboxem i špagetami, které během vystoupení Bon App‘! vařili. Do své choreografie o stravování, plýtvání a životním stylu zapojili také žáky pořádající ZUŠ B-Art, kteří jim dělali na podiu kompars jako „návštěvníci restaurace“. Mohli si tak vychutnat spolupráci s předními francouzskými umělci, kteří vystoupili v Česku vůbec poprvé.

Druhým zahraničním hostem byl elitní soubor z Itálie SpellBound Contemporary Ballet, který vystoupil ve Zlíně hned se dvěma čísly – How to Pray a Formami. Na podiu je vystřídalo osm tanečnic Národního divadla Moravskoslezského s choreografií Falling Angels. Rytmickou a dynamickou choreografii z dílny mezinárodně uznávaného Jiřího Kyliána zhlédli diváci téměř se zatajeným dechem. Potleskem vestoje pak odměnili také tanečníky z Pražského komorního baletu, kteří uvedli hororovou grotesku Chvilka POEzie od Marka Svobodníka. Představení na motivy známé báseň Edgara A. Poe bylo doplněné také o krátkou videoprojekci.

První vystoupení 11. ročníku se odehrálo již 21. dubna, kdy měli diváci v Zašové možnost vidět Kaffeeklatsch v podání českého souboru Holektiv. V tanečně-divadelní performance nechyběly akrobatické prvky, humorné momenty (zejména povedená imitace slepice) ani vůně kávy, která byla její nepostradatelnou součástí. Jako každý rok i letos se v doprovodném programu představily taneční školy z regionu. Vedle ZUŠ B-Art předvedly to nejlepší také ZUŠ Rožnov pod Radhoštěm, ZUŠ Alfréda Radoka, taneční skupina Heart2Beat, ZUŠ Luhačovice a ZUŠ Otrokovice. Součástí festivalu byly také víkendové workshopy, během nichž se mohli místní žáci učit od profesionálních tanečníků, jako jsou David Strnad, Matyáš Ramba a Nika Ladzianská.